Co podtrzymuje dach w Złotych Tarasach? Czy można zrobić zdjęcie bez aparatu fotograficznego, a jak wyprodukować chemiczny atrament sympatyczny? - to wszystko w przystępny i zabawny sposób wytłumaczą kolegom z innych szkół uczniowie Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej.
Właśnie rozpoczęła się trzecia edycja Akademii Małolata Ciekawego Świata, czyli niekonwencjonalne warsztaty dla gimnazjalistów i szkół podstawowych.
Prowadzą je uczniowie Społecznego Liceum i Gimnazjum nr 8 STO przy Fabrycznej w ramach projektów przygotowanych na lekcjach z różnych przedmiotów. W obecnej edycji do wyboru są warsztaty z fizyki, matematyki, chemii i biologii, a ambicją każdego prowadzącego jest, by jego prezentacja była jak najbardziej oryginalna i interesująca. Okazuje się, że jest to spore wyzwanie, bo trzeba nie tylko zwalczyć własną tremę, interesująco przedstawić temat, ale także opanować grupę młodych słuchaczy.
- Wystąpienie przed kolegami z innych szkół uczy odpowiedzialności i dobrej organizacji – mówi Ewa Drozdowska, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych STO. – Prowadzone samodzielnie przez uczniów warsztaty, sprawiają, że mogą oni dostrzec jak nastawienie, strój, ton głosu, zgranie w czasie jest ważne, jak wpływa na odbiór prezentacji oraz ocenę słuchaczy. Nauczyciele z radością obserwują, jak uczniowie zyskują nowe kompetencje, ćwiczą je, a przy okazji dostrzegają cienie i blaski zawodu nauczyciela.
Zakres tematyczny warsztatów proponują nauczyciele poszczególnych przedmiotów, potem zbierane są różne akcesoria.
- Uczniowie każdej klasy dzielą się na zespoły tematyczne, następnie na swoich kolegach oraz kolegach z innych klas ćwiczą prezentacje. Mogą przy tym odkryć w roli nauczyciela jakiego przedmiotu czują się najlepiej. Podczas warsztatów w gronie uczniów własnej szkoły, sprawdzana jest synchronizacja, sprawność przebiegu doświadczeń, znika pierwsza trema przed publicznym wystąpieniem. A przy okazji wszyscy bawią się znakomicie – opowiada Ewa Drozdowska.
Przygotowanie projektów przedmiotowych warsztatów to też okazja do pokazania innego oblicza szkolnych lekcji.
Ola Jarocka, licealistka prowadziła warsztaty z biologii w poprzedniej edycji.
- Opowiadając o najróżniejszych dziedzinach nauki widzimy, jak szeroki wachlarz emocji wywołujemy: od rozbawienia, aż po wielkie zdziwienie, prowokujące setki pytań – opowiada uczennica. – Warsztaty są wyjątkową okazją, aby zająć miejsce po drugiej stronie biurka, przekonać się, że praca nauczyciela wcale nie jest łatwa, a opanowanie grupy wymaga cierpliwości i wyczucia. Nagrodą jest szczere zainteresowanie i podekscytowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników Akademii.
– Czeka nas wiele takich wystąpień, chociażby na maturze – dodaje Artur Gryko. – To ważne, żeby się nie zacinać, żeby radzić sobie ze stresem i umieć przekazać swoją wiedzę. A tego tu się uczymy
Zajęcia będą trwały do 29 marca, a zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Kontakt w sprawie ostatnich wolnych terminów: tel. 85 6754900, e-mail: slosto@wp.pl
Link do strony artykułu: https://wm5.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/magia-wytlumaczalna-naukowo-czyli-akademia-malolata-ciekawego-swiata